Օգոստոսի 26-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Կանադայի Համադաշնության խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում էին պատգամավորներ Բրեդ Բաթը, Լեոն Բենուան, Ռաս Հյուբերտը եւ «Մեկ ազատ աշխարհ» ՀԿ-ի նախագահ Մաջիդ էլ Շաֆին, ՀԿ անդամներ Սամուել Պլետտը եւ Հանի Պողոսյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, կարեւորեց Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ քաղաքական երկխոսությունը եւ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ երկու երկրներն ունեն համագործակցության բարի ավանդույթներ, եւ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս միջխորհրդարանական կապերի խորացմանը:
Գալուստ Սահակյանը միջխորհրդարանական կապերի զարգացման գործում կարեւորեց բարեկամական խմբերի աշխատանքը եւ նշեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովում կա Հայաստան-Կանադա բարեկամության պատգամավորական խումբ: Ազգային ժողովի նախագահը բարձր գնահատեց հայ եւ կանադացի խորհրդարանականների արդյունավետ համագործակցությունը ՄԱԿ-ում, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում եւ այլ հեղինակավոր միջազգային կառույցներում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ Հայաստանը հետամուտ է խնդրի կարգավորմանը միայն խաղաղ ճանապարհով եւ բարձր է գնահատում Կանադայի հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում:  Պարոն Սահակյանը նշեց, որ 2015 թ.-ին լրանում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը, եւ անդրադառնալով մարդկության դեմ հանցագործությունների դատապարտմանը՝ բարձր գնահատեց Կանադայի դերակատարությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում:  ՀՀ ԱԺ նախագահը հյուրերին հրավիրեց մասնակցելու 2015 թ.-ի ապրիլին Երեւանում կազմակերպվելիք «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով միջազգային համաժողովին:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն հայտնեցին ընդունելության համար եւ նշեցին, որ առավոտյան այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր եւ ծանոթանալով թանգարանի ցուցանմուշներին՝ լիովին զգացել են հայ ժողովրդի ցավը: Նրանք սիրով ընդունեցին ՀՀ ԱԺ նախագահի՝ միջազգային համաժողովին մասնակցելու հրավերը եւ կարծիք հայտնեցին, որ ցեղասպանության ճանաչման հարցը ոչ միայն Թուրքիայի իշխանությունների խնդիրն է, այլեւ թուրք ժողովրդի:

26 августа Председатель НС Г.Саакян принял парламентскую делегацию   Канадской Конфедерации, в составе которой были депутаты Брэд Бат, Леон Бенуа, Рас Хьюберт и председатель общественной организации (ОО) “Единый свободный мир” Маджид эль Шафи, члены ОО Самуэль Плетт и Хани Погосян.
Председатель НС, приветствуя гостей в парламенте, подчеркнул важность политического диалога между Арменией и Канадой и дальнейшего развития двусторонних отношений. По словам спикера, обе страны имеют добрые традиции сотрудничества, и Армения придает большое значение углублению межпарламентских связей.
Г.Саакян особо выделил в развитии межпарламентских связей работу групп дружбы и отметил, что в НС РА функционирует депутатская группа дружбы Армения – Канада. Председатель НС высоко оценил плодотворное сотрудничество армянских и канадских парламентариев в ООН, ПА Франкофонии и в других авторитетных международных структурах.
Обратившись к Нагорно-Карабахской проблеме, спикер НС отметил, что Армения привержена урегулированию вопроса исключительно мирным путем и высоко ценит взвешенную позицию Канады по данному конфликту. Г-н Саакян отметил, что в 2015 г. исполняется 100-я годовщина Геноцида армян и, обратившись к осуждению преступлений против человечества, высоко оценил роль Канады в деле признания этого злодеяния. Председатель НС пригласил гостей принять участие в международной конференции “Парламентарии против геноцида”, организуемой в апреле 2015 г. в Ереване.
Члены делегации поблагодарили за прием и отметили, что утром посетили мемориал в Цицернакаберде и, ознакомившись с экспозицией музея Геноцида армян, полностью прочувствовали боль армянского народа. Они с признательностью приняли приглашение на международную конференцию и выразили мнение, что признание Геноцида армян не только проблема властей Турции , но и всего турецкого народа.